Literární seminář

Pro 8. až 9. ročník, 2 vyučovací hodiny týdně

Cílem předmětu je rozvíjet u žáků dovednosti získané v předmětu český jazyk a literatura, prohloubit kladný vztah k předmětu, výrazně rozvíjet čtenářskou gramotnost.

O zájmu žáků, ale i učitelů svědčí některé akce a názory žáků, kteří se jich zúčastnili.

Hamlet

Dne 20. dubna 2015 jsme se s Literárním seminářem vydali do divadla. Vybrali jsme si Švandovo divadlo na Smíchově, ve kterém jsme už byli na Dnu otevřených dveří, a tak nám divadlo bylo od začátku velmi sympatické. A protože jsme se učili o nejslavnějším dramatikovi, Williamu Shakespearovi, rozhodli jsme se pro jeho legendárního Hamleta. Tato hra byla předvedena v moderní verzi, avšak podstata zůstala stejná. Poukazuje se v ní na to, že touha po moci se nezastaví před ničím. Hlavní roli ztvárnil všemi obdivovaný Patrik Děrgel, který podal neuvěřitelný výkon. Herci v nás vyvolali neobvyklé pocity. Byl to pro mě jeden z největších kulturních zážitků. Všichni jsme si to moc užili.

Viola Sovová, 8. B

Návštěva zákulisí pohádky Tři bratři

Dne 25. listopadu 2014 jsme se s Literárním seminářem vydali na exkurzi zákulisí filmové pohádky „Tři bratři“ od režiséra Jana Svěráka a scénáristy Zdeňka Svěráka. Tři bratry hrají: Vojtěch Dyk, Tomáš Klus a Zdeněk Piškula, kteří se vydají do světa, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Během svého putování jako očarovaní vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska… A co jsme vlastně na výstavě viděli? Prohlédli jsme si kulisy – nejvíce nás zaujal vlk v životní velikosti, kostýmy a vlastně celé zrození této pohádky. Bylo to velmi zajímavé, protože natočit pohádku v dnešní době není jen tak. A proto děkujeme paní učitelce Motyčkové a také filmovým ateliérům za skvělé kulisy a exkurzi. Snad každý si z toho něco odnesl.

Vendula Hrdličková a Veronika Roušalová, 8. B

Den otevřených dveří ve Švandově divadle

Ve čtvrtek 18. 9. 2014 jsme se s Literárním seminářem zúčastnili Dne otevřených dveří ve Švandově divadle na Smíchově. Dozvěděli jsme se, jak to chodí při zkouškách, premiérách a představeních z pohledu herců. Dále nám vyprávěli o historii divadla a jaký je současný repertoár. Podívali jsme se na hlavní i menší jeviště. V malém-podzemním se hrají hlavně loutková představení. Jedno kratší, souboru Buchty a loutky, jsme shlédli. Dále jsme si prohlédli zákulisí, maskérnu a šatny – dámskou i pánskou. Naší průvodkyní byla herečka Petra Hřebíčková. Divadlo na mě působilo příjemným dojmem.

Vendula Hrdličková, 8. B