„Já jsem“

„Já jsem…“ je výstava umění vytvořená uznávaným umělcem Heshamem Malikem. Umělec vytvořil tento formát pro studenty všech typů škol. Studenti a žáci procházejí složitým obdobím, covid pro ně představoval zásadní výzvu. Výzvu nejen studijní, ale i psychickou.

Během pandemie bylo pro studenty obtížné přizpůsobit se on-line vyučování. Extrémně náročné bylo také přestat s běžnými aktivitami, sportovními a uměleckými a pravidelným setkáváním se se školou, spolužáky. Mnozí odborníci se domnívají, že on-line forma výuky není prospěšná, ale všichni už jsme si na ni museli zvyknout. Příběhy z různých rodin, od různých mladých lidí inspirovaly umělce Heshama Malika k vytvoření uměleckého formátu, který by se věnoval především jim. S cílem pobavit, potěšit a dodat i pocit jednoty bez ohledu na to, kde ve světě se škola nachází. Protože pandemii pocítili všichni mladí lidé bez výjimky.

Globálnost je jedna z největších předností tohoto projektu. V této chvíli se již zapojily různé školy v těchto zemích a budou dále přibývat: Toronto (Kanada), New York (USA), Boston (USA), Dubai (SAE), Stockholm (Švédsko), Edinburk (Skotsko), Wellington (Nový Zéland), Londýn (Velká Británie), Bombaj (Indie), Karáčí (Pákistán), Káthmandú (Nepál), Sydney (Austrálie), Berlín (Německo), Tokio (Japonsko), Kuvajt (Kuvajt) a Praha, Zlín a Slaný (Česká republika).

„Já jsem…“ vypráví příběhy pomocí umění, sděluje osobní postoje studenta na známé postavy a historické osobnosti. Každý student může vytvořit svůj vlastní příběh. Vážně či humorně, ale hlavně opravdově. Každý student tak dotváří příběh dané postavy. A všichni také mají možnost se seznámit s výroky jiných studentů v různých částech světa.

Reflexe autora:

„V průběhu času mne ovlivnila příroda pomocí geometrických vzorů, které nakonec pronikly a staly se středem mé práce. Červené pozadí a kruhové sluneční brýle, které nosí každý ztvárněný subjekt na obrazu pomáhá obraz zahalit tajemstvím, zároveň je tak kladen větší důraz na to, aby byli studenti vyzváni příběh dotvořit. Obrazy mají uklidňující auru, která nabízí divákovi vstup do diskuse s otevřenou myslí,“ vysvětluje umělec.

Malikova tvorba odráží emotivní, ale realistickou reakci na svět kolem nás. Formálně je obraz v pořádku, ale díky použití geometrického zkreslení podporuje diskusi, emoce a vzbuzuje snahu prolomit nejasnosti. „Já jsem“ představuje evoluci; snaha pokračovat ve zkoumání tajemství lidské přirozenosti v současné společnosti. „Jsem si jist, že stejně jako mně to bude studentům a žákům připadat zajímavé. A hlavně, že by je to mohlo bavit,“ říká umělec Hesham Malik.

Projekt bude zakončen výstavou v muzeu, kde bude možné se podívat na kompletní seznam obrazů a vybraných komentářů studentů z celého světa.